Záhradné jazierka, biodesign bazény | ROSSY.sk
Košík:je prázdny
bez DPH:0.00 €
s DPH:0.00 €

Záhradné jazierko na Jar

  • Pridané: 15.01.2019   |   Autor: ROSSY   |   164 čítaní / zobrazení

Zima pomaly končí, topí sa sneh, pribúda slnečných lúčov, čo nekompromisne   ohlasuje príchod jari. Príroda a prírodné prvky sa dokážu na jar pripraviť samy. Keďže naše záhradné jazierka sú umelo vytvorené príroda nie je schopná sa o ne postarať. Je nutné, aby sme im na jar pomohli, vyčistili ich a pripravili ich tak, aby nám zas a znova prinášali radosť a pohodu po celý rok.

Na to, aby naše jazierka boli po zime opäť očarujúce je potrebné urobiť zopár jednoduchých úprav a čistení. Kde však začať?

Voda a vodné rastliny

Po roztopení ľadu sa na vodnej hladine no i v samotnej vode môže nachádzať množstvo odumretých rastlín. Rastliny, ktoré zimovali v jazierku je vhodné zrezať nad vodnou hladinou. Ide o rastliny ako sú trávy alebo pálky. Lekná ak zimovali v jazierku je nutné skontrolovať, upraviť povrch nádoby, v ktorej sú vysadené tak,aby mohlo lekno jednoducho vyrásť. Dno jazierka je vhodné povysávať vodným vysávačom, pretože bahno usadené na dne jazierka zvyšuje hladinu dusíkatých látok. Je takisto vhodné vymeniť 1/4-1/2 vody za čerstvú. Vymeniť celú vodu v jazierku sa neodporúča, pretože voda z vodovodu alebo zo studne neobsahuje baktérie potrebné pre záhradné jazierko a zabehnutie filtra. Po odstránení odumretých rastlín, bahna a výmene vody môžeme prejsť ku kontrole a inštalácií filtra, čerpadla a UV-lampy.


Filter, čerpadlo a UV-lampa

Filter treba skontrolovať, prečistiť prípadne vymeniť rozpadnuté časti filtra ako sú napríklad molitanové časti. Filter nikdy neumývame rôznymi chemickými prípravkami. Do filtra je dobré použiť štartovacie baktérie, ktoré však ožívajú až nad 10°C. Ak použijete  štartovacie baktérie filter sa rýchlejšie zabehne a tým skôr bude fungovať aj vaše jazierko.

Čerpadlo je takisto ako filter nutné očistiť, skontrolovať tesnenia a hadice, ktoré môžu byť prasknuté.

V UV-lampe je potrebné vyčistiť kremíkovú trubicu a vymeniť žiarovku za novú. Aj keď vám žiarovka v UV-lampe svieti jej účinnosť klesá po 8000 hodinách svietenia čo je zhruba jedna až dve sezóny. UV-lampu je vhodné spustiť až 48 hodín po aplikácii štartovacích baktérií.


Ryby

Posledné avšak najviac dôležité sú naše ryby v záhradnom jazierku. Počas čistenia a prípravy záhradného jazierka na jar je veľmi dôležité dbať na ich zdravie a aktuálny stav. Organizmus rýb je po zime značne vyčerpaný a vysilený. Zvládnuť zimu nie je jednoduché, preto je dôležité všetky úkony ako vysávanie, výmena vody alebo údržba rastlín vykonávať opatrne a s citom tak, aby sme ryby v našom záhradnom jazierku zbytočne nestresovali. Po zime je vhodné použiť prípravky, ktoré podporujú imunitu rýb (napr. Tripond KOI Vitamin Plus). Ak teplota v noci trvale stúpa na 12°C môžeme začať s kŕmením. Na kŕmenie je vhodné použiť krmivá, ktoré obsahujú primerané množstvo tukov, popola, minimálne množstvo fosforu a najmä dostatok vitamínov a probiotických kultúr. So stúpajúcou teplotou vody je vhodnú zmeniť krmivo a spôsob kŕmenia (viac v článku Kŕmenie koi).
 

Po takejto údržbe je naše záhradné jazierko pripravené na jar a na to, aby nám pri pohľade na neho mohlo počas nasledujúceho obdobia vždy vyčariť úsmev na tvári...
 

jazierko na jar, záhradné jazierko na jar, zahradne jazierko na jar

 
Súbory cookies používame pre správne fungovanie našej webovej stránky a jej funkcií. Pomocou súborov cookies si tiež napríklad pamätáme váš preferovaný jazyk, zvyšujeme pre vás relevantnosť zobrazovaných reklám, počítame návšťevnosť stránok a pamätáme si vaše nastavenia vykonané na stránke.